Характер здійснюваного вами догляду значною мірою залежить від стану як психічного, так і фізичного здоров’я особи, про яку ви піклуєтеся.
Вірогідно, ви вже помітили, що певні речі, які раніше здавалися простими й звичними, тепер викликають труднощі. Наприклад, з’явилася забудькуватість. Або вчасне відвідування туалету перетворилося на випробування. Чи часті зміни настрою тепер стали звичною справою. Якщо ви помічали такі прояви, цей розділ призначений саме для вас. Тут ви отримаєте корисні поради щодо того, яким чином організувати найкращий догляд за людиною з нетриманням, у якої виявлені проблеми психічного характеру. Однак ми також рекомендуємо звернутися за порадою до лікаря.
Формування нового розпорядку дня
Це допомагає людям з проблемами психічного характеру почуватися значно безпечніше. Особливо це стосується заміни засобів захисту для сечі. Ви можете допомогти їм почуватися значно краще, якщо щодня в один час повторюватимете одні й ті ж самі дії і промовлятимете одне й те саме щоразу, коли ви змінюєте засоби захисту для нетриманні сечі. Таким чином вони знатимуть, чого очікувати під час переодягання, і в який час відбувається прийом їжі, денний сон чи будь-які інші заняття, такі як перегляд телевізора.
Якщо вам колись доведеться передати свої обов’язки доглядача іншій особі, їй буде простіше увійти в курс справ, якщо буде вироблено стабільний щоденний режим. І для самої близької людини зміна доглядача за таких обставин пройде значно легше та непомітніше.
Створення правильного середовища
Це залежить від стану та самопочуття вашого родича. Якщо він може самостійно пересуватися, переконайтеся, що шлях до ванної кімнати не містить перешкод. Намагайтеся зробити помешкання якомога безпечнішим. Для цього ви можете адаптувати облаштування й придбати спеціальне допоміжне обладнання. Необхідно доступний простір перетворити на місце, де можна зручно й безпечно пересуватися. У першу чергу слід зробити такі кроки:
- перевірте підлогові покриття в кожній кімнаті, де буває ваш родич. Вони ковзкі? Вони можуть бути загрозою? Якщо так, то виконайте зазначені нижче дії.
– Усі наявні килими прикріпіть до підлоги за допомогою спеціальних клейких смужок, а ненадійні килимки приберіть.
– Покладіть антиковзкі килимки там, де підлога може бути мокрою, наприклад у ванній кімнаті чи кухні. - Установіть додаткові поручні там, де це може бути необхідно: поруч з туалетом, у душі чи біля ванни.
- Двері ванної кімнати потрібно зробити помітними, наприклад за допомогою великого знаку. Можливо, вам потрібно замінити туалетне сидіння на таке, яке буде яскравим і відтак помітнішим.
- Поставте у ванній кімнаті або спальні смітник з кришкою, куди можна викидати використані засоби захисту для . Таким чином усе виглядає охайніше, а сміття не спадає на очі.
- Розгляньте також можливість придбання одягу, який вам чи вашій близькій людині буде легко зняти, такий як широкі спідниці чи штани з поясом на резинці. Одяг, який він чи вона зможе знімати самостійно, допоможе повернути впевненість у собі й дещо полегшить ваші обов’язки.
Важливість дотримання особистої гігієни
Дотримання особистої гігієни — важлива частина щоденного розпорядку дня. Однак це не така вже й проста задача, коли ви здійснюєте догляд за людиною, фізичні й психічні можливості якої згасають.
Особи з деменцією можуть чинити опір змінам і відмовлятися співпрацювати в певних ситуаціях. А тому вам знадобиться все ваше терпіння, щоб допомогти вашій близькій людині дотримуватися необхідного рівня особистої гігієни. Говоріть з ним чи нею, проводьте більше часу разом. Дізнайтеся більше про нетримання й деменцію.
Догляд за шкірою літньої людини
Як ви, можливо, уже знаєте, з віком шкіра стає все більш вразливою й чутливою. Саме тому вона потребує особливого догляду, а отже необхідно запроваджувати нові звички дотримання гігієни, спрямовані на запобігання виникненню подразнення чи інфекцій. Особливо це доречно в ситуації, якщо ваш родич стикнувся з нетриманням, — оскільки сеча й фекалії можуть пошкодити шкіру. Дотримання гігієни літньою людиною не лише захищає шкіру, а й забезпечує відчуття чистоти, комфорту, свіжості й здоров’я, що має велике значення для загального самопочуття ваших рідних. Це сприяє впевненості в собі й своїх силах.
Засоби для нетримання
Слід завжди пам’ятати, що люди з деменцією не схильні до швидких змін. Тому вони можуть не зрозуміти, чому ви робите ті чи інші речі, наприклад якщо потрібно змінити засіб захисту в разі нетримання. Саме тому зовнішній вигляд і м’якість використаних матеріалів трусів-підгузків для TENA нагадують звичайну спідню білизну. Завдяки цьому зміна засобу не викликатиме дискомфорт у ваших рідних. Досвідчені доглядачі, а також працівники центрів догляду стверджують, що їхні пацієнти з деменцією не заперечують проти використання таких трусів-підгузків.
Допомога зі споживанням їжі та напоїв
Люди з нетриманням сечі іноді вважають, що їм слід споживати менше рідини, щоб потреба відвідувати туалет виникала не так часто. І тому вони обмежують кількість спожитої рідини. Однак це може стати причиною іншої проблеми: сеча стає більш концентрованою й представляє загрозу для здоров’я. Тому заохочуйте рідних споживати звичайну для них кількість рідини — тоді, коли вони відчувають спрагу.
Прийом їжі — це не лише поповнення організму поживними речовинами, а й чудова можливість поспілкуватися один з одним і просто гарно провести час разом. Запросіть приєднатися до вас друзів та інших ваших родичів. Ваше товариство й нагода поспілкуватися з усіма сприятливо вплине на загальне самопочуття людини, про яку ви піклуєтеся. Також намагайтеся подавати їжу в один час щодня.
Відчуття зв’язку з іншими людьми
Якщо у вашої близької людини розлад психічного здоров’я або обмежена рухливість, їй чи йому може бути складно насолоджуватися заняттями, які раніше викликали захват. Та яким би не був їхній стан, їм, мабуть, і досі приємно, коли хтось тримає їх за руку, обіймає чи промовляє ніжні слова. Буде добре, якщо ви зможете знайти нові спільні заняття, які допоможуть їм розважатись і відчувати зв’язок з кимось.
Досвідчені доглядачі стверджують, що спільно проведений час — навіть за тривіальними заняттями — зможе поліпшити день ваших рідних.
Не зволікайте, якщо вам потрібна допомога
Якщо в особи, про яку ви піклуєтеся, діагностовано деменцію, і до того ж вона стикнулася з нетриманням сечі, виконувати обов’язки доглядача може бути надзвичайно важко. Досвідчені доглядачі радять у такому разі звертатися по допомогу до інших — членів вашої родини, друзів або ж місцевих спільнот чи працівників державної соціальної служби.